Як вибрати автоматичний вимикач: 4,5кА, 6кА або 10кА на прикладі Eaton PL4, PL6 та PL7

При виборі модульного «автомата» Ви обов'язково натрапите на параметр «здатність, що вимикає». Він позначається в кілоамперах (ка) і означає величину струму, яку він витримає при короткому замиканні, при цьому зберігши свою працездатність. Тобто, спрацює на відключення, а не згорить.

Ви можете знайти в одного і того ж бренду однаковий номінал з різною здатністю, що відключає. У продажу представлені побутові моделі зі значеннями цього параметра на 4,5кА, 6кА та 10кА (все, що більше – вже промислового призначення). Причому що вище цей показник, то вище ціна «модульки».

Наприклад, Eaton (до покупки американською корпорацією відомий як Moeller) пропонує три серії: PL4 з здатністю відключати 4,5кА, PL6 і PL7 (на 6кА і 10кА відповідно).

Щоб проілюструвати різницю між автоматами, використовуємо інтернет-магазин «АксіомПлюс». Отже, цінники на момент підготовки матеріалу (лютий 2018 року у переказі на валюту):

  • PL4-C16/1 - 2,9 доларів,
  • PL6-C16/1 - 3,61 доларів,
  • PL7-C16/1 – 6,25 доларів.

Різниця між вартістю перших двох вже помітна, близько 20%, а модель на 10кА обійдеться і зовсім вдвічі дорожче, ніж на 4,5кА.

Чим викликана різниця? І чи потрібно при пошуку модульних пристроїв захисту платити більше, ганяючись за найвищою здатністю, що відключає?

У яких випадках вибрати 4,5кА, 6кА та 10кА

В основному використовують градацію значень 4,5кА, 6кА і, рідше, 10кА. Ці цифри вказані виробником у прямокутнику на передній панелі корпусу.

Що вони позначають: наприклад, у щитку встановлено автоматичний вимикач на 4,5кА. У разі виникнення даному ділянці ланцюга короткого замикання до 4,5кА він ефективно спрацює, розірве аварійний електроланцюг і не вийде з ладу. У разі коли струм КЗ перевищив граничне значення, гарантоване заводом-виробником, ймовірно, що автомат оплавиться або згорить, не встигнувши виконати своє завдання.

Тому при виборі номіналу визначте можливість виникнення аварійних значень, що перевищують 4,5кА або 6кА.

Згідно з ПУЕ (гл. 3.1; 1.7; 7.1; розділ 6), в мережах до 1000В для надійного відключення автомат повинен відповідати максимальному струму КЗ. Якщо не заглиблюватися в розрахунки КЗ, можна взяти узагальнені умови по монтажу в багатоквартирних будинках:

  • на 4,5кА - що відходять у квартирних щитках;
  • на 6кА - вступні у квартирних щитках;
  • на 10кА - що відходять у вступно розподільних пристроях (на введенні живильної лінії в будинок).

Чому так – давайте внесемо ясність. Справа в тому, що величина струму (у тому числі і КЗ) у провіднику обернено пропорційна величині опору (усі пам'ятають Закон Ома зі шкільного курсу фізики?) - Тобто, вона тим нижча, чим вищий опір.

У свою чергу, опір проводки знаходиться в прямій залежності від ряду факторів, серед яких близькість підстанції (що ближче, тим вище значення струмів короткого замикання можуть виникнути), матеріал проводки, якість з'єднань.

Для запобігання аварійним ситуаціям в будинках старого житлового фонду, в сільських районах і дачних будиночках, де проводка, що виконана з алюмінієвого кабелю, найчастіше можна зустріти маркування 4,5 кА. Цього вистачає.

У багатоквартирних новобудовах, де виконана хороша проводка з використанням мідних проводів (мідний кабель має менший опір, ніж алюмінієвий), абсолютні значення струмів короткого замикання потенційно збільшуються. Тут бажано передбачити електричну міцність до 6кА. До речі, попит на 6кА "автомати" прогнозовано зростає.

Що ж із найдорожчими на 10кА? Прийнято вважати виняткову доречність захисту промислових установок. Однак струми таких величин можуть утворитися в безпосередній близькості від електропідстанції. Тому для захисту електроліній котеджів, таунхаусів та інших будівель на 2-3 поверхи, особливо розташованих поблизу трансформаторної підстанції, вибір вступних автоматів на 10кА - розумне рішення.

Під чиєю маркою купувати

Цікаво, що в залежності від параметра відключає асортимент низьковольтного обладнання у відомих брендів досить відрізняється.

Припустимо, Ви вирішили обмежитися 4,5 кА. Будьте готові до того, що вдень із вогнем не знайдете таких моделей у кількох провідних виробників низьковольтного обладнання - наприклад, ABB, General Electric, Hager.

Справа в тому, що в країнах Європи не використовується модулька з здатністю відключення нижче 6кА, як не відповідна їх вищим стандартам безпеки.

Інші бренди випускають серії на 4,5кА спеціально для ринку СНД. Наприклад, розрекламована лінійка «Домовик» від Schneider Electric. Не проблема знайти таку і у IEK.

Як правило, це пристрої із здешевленою конструкцією. Так, у Legrand та Schneider Electric не передбачено вихід для підключення шини гребінки. А віконце індикації стану контактів виконане тільки у Eaton і недорого IEK.

У багатьох магазинах електротехніки апарати на 4,5кА становлять основну частину асортименту, причому користуються високим попитом (зокрема через найдемократичнішу ціну).

У продажу зрідка трапляються "копалини" на 3кА (наприклад, від Аско-Укрем). Крім найдешевшої на ринку вартості, жодних переваг вони не мають. Не рекомендуємо використовувати.

Можуть виникнути складності при пошуку однополюсного «автомата» на 10кА. Так, у ABB такого в модульному виконанні взагалі не існує, тому вибирати доведеться з тих же Eaton (Moeller), Hager, IEK та парочки менш відомих виробників на кшталт словацького SEZ. Якраз 10кА автоматичні вимикачі виробництва SEZ Krompachy, мають найдемократичнішу ціну в своєму класі (словацький PR61C16 за аналогією з автоматом Eaton16/1 на початку огляду, коштує "всього" 2,8 $)

А ось номінал 6ка представлений у всіх брендів, що знаходяться «на слуху». Це найбільш популярні в європейських країнах «побутові» автомати.

Що в результаті вибрати для себе

При виборі не можна керуватися виключно міркуваннями економії та застарілими рекомендаціями.

У нових квартирах та приватних будинках з потужними енергоспоживачами та якісною мідною проводкою (кабель перетином від 4 мм2. для «однушки» та від 6 мм2. для більш просторого житла) доречно використовувати автоматичні вимикачі з відключаючою здатністю 6кА.

Для наповнення модульного щита у котеджі, таунхаусі чи іншій будівлі на 2-3 поверхи передбачте запас міцності на «вводі». Особливо на об'єкті, розташованому поблизу трансформаторної підстанції. Якщо бюджет дозволяє взяти вищий рівень захисту, то 10кА.