Характеристики цегли, безумовно, важливі для оцінки її якості, адже вони дозволяють робити висновки про можливі сфери застосування цього будівельного матеріалу та висувати критерії, що визначають вигляд та корисність кожної окремої цегли. По суті, подібні показники відображають її душу, яка у цього бруска тугоплавкої глини, як відомо, дзвінка. Але що лежить в основі цієї дзвінкості?

Властивості характеристики цегли

Найсуттєвішою характеристикою цегли вважається міцність, що відповідає за її властивість чинити опір навантаженням і викривленням без деструктивних наслідків. У зв'язку з цим запровадили термін «межа міцності при стисканні», згідно з яким повнотілі цеглини поділяють на такі марки, як 75, 100, 125, 150, 200, 250, 300, 350. Нехитре скорочення цієї величини – велика «М» у парі з однією з вищезгаданих цифр – сигналізує про рівень навантеження, посильної для конкретної цегли. М75, наприклад, є своєрідною гарантією того, що цегла не підкачає при навантаженні 75 кг на 1 м2. Деякою часткою популярності користуються марки М100, М125, М150. Цегла з міцністю М100 застосовується при будівництві приватних котеджів. А ось багатоповерхові будинки краще доручити опіці цегли марки М150.

Окремої згадки варті й розміри. Стандартна цегла відповідає показникам 250х120х65 мм і зветься «одинарною», а її старший напарник – полуторна цегла, більш ущільнена версія, має параметри 250х120х88 мм. Подвійна цегла, також відома як «керамічний камінь», ще масивніша — 250х120х138 мм.

Форма повнотілої цегли – прямокутний паралелепіпед, немов зійшов зі сторінок шкільного підручника геометрії. Характерна особливість полягає в площині зовнішніх граней та прямолінійності ребер. Відхилення та дефекти при цьому не повинні виходити за встановлені рамки 3-5 мм.

Говорячи про морозостійкість цегли, ми маємо на увазі її вміння переносити множинні процеси заморожування \ відтавання, зберігаючи масу і не піддаючись розшаровуванню та кришенню. Ключову роль у рівні цієї характеристики відіграє ступінь водопоглинання виробу, який у стандартної цегли повинен становити 6-16%. Порушення цих показників загрожує проблемами з морозостійкістю. Як і міцність, морозостійкість передбачає поділ цегли на марки, а саме: F15, F25, F35 та F50. Цифрові символи у разі позначають цикли. Оскільки морози останнім часом шаленіють, у ході все частіше буває цегла з морозостійкістю 35 циклів. Однак будівельні матеріали марок F15 та F25 не менш рідкісні гості на ринках, хоч і служать для теплішого клімату. Зрозуміло, що така цегла не годиться для лицьової кладки, багато в чому поступаючись марці F50.

Властивості характеристики цегли 2

Логічним буде продовжити опис характерних якостей цегли описом її водопоглинання. Двома словами, це здатність виробу абсорбувати (вбирати) вологу. Горезвісні 6-16% відсотків ідеальної водопоглинання не випадкові: при їх підвищенні набере обертів і теплопровідність, морозостійкість істотно знизиться; а при зниженні цегли просто втратять зчеплення з розчином кладки.

Формула водопоглинання така: B = Gвл. - Gсух. / Gсух. х 100, де позначає водопоглинання цегли (у відсотках); Gвл. вказує на масу цегли, що знаходиться у водонасиченому стані, г; Gcyx. встановлює масу цеглини в сухому стані (у грамах).

Крім класичних рамок водопоглинання, існують специфічні показники для різних видів цегли. Цеглини пластичного формування мають у нормований стандарт >6-8%, а цегла напівсухого пресування набагато вище. Внаслідок цього останні небажано залишати в підвалах та інших приміщеннях з підвищеною вологістю. «Нульовий» (цокольний) цикл також непридатний для цегли сухого пресування через їхню ніжність. Що стосується цегли силікатної, то її водопоглинання істотно перевершує таку цеглу керамічної. Подібні протиставлення нерідко дозволяють ухвалити остаточне рішення і зробити вибір на користь тієї чи іншої цегли.

Властивості характеристики цегли 3

Цегла, наділена високим водопоглинанням, досвідчений фахівець побачить здалеку: її структуру або шарувату, або поцятковану глибокими S-подібними і кільцевими тріщинами.

І насамкінець, кілька слів про наявність порожнин, відповідно до якого розрізняють повнотілі, порожнисті та порожнисті порізовані цеглини, охрещені «теплою керамікою».

Повнотілі цеглини обходяться зовсім без порожнин і заглиблень, тому їм знаходять застосування в місцях, що потребують підвищеного навантаження (цоколь або фундамент). Іноді ними викладають зовнішню стіну.

Пустотілі цеглини, навпаки, є гордими носіями наскрізних отворів і ветеранами низької теплопровідності. Їхнє пряме призначення - лицьова кладка, а їх навантаження на фундамент мінімальна. Теплі та легкі, ось короткий опис цієї цегли, забезпечений їхньою пустотілістю.

Порізовані цеглини, як і пустотілі, наділені величезною кількістю наскрізних порожнин, які доповнені мінеральними речовинами. Ці компоненти створюють дрібні замкнуті пори, що у багато разів покращує теплозахист.