Вогнетривка цегла, на відміну від керамічної, здатна протистояти високим температурам в межах 1400-1800°С. Такий вид цегли є незамінним при будівництві порогів доменних печей, склепінь на великих виробничих підприємствах (у металургії, склоробстві, при випаленні порцеляни). Завдяки високому коефіцієнту теплопровідності вогнетривкої цеглини, вона добре зберігає і віддає тепло. Ця властивість такого виду цегли робить її незамінною при будівництві камінів та печей у лазнях, саунах. Вогнетривка цегла має правильну геометрію, світло-коричневий або солом'яно-жовтий колір з коричневими вкрапленнями.

Частка обпаленої вогнетривкої глини (шамота) у складі вогнетривкої цегли займає близько 70%. У масу для цегли можуть додаватися великі зерна кварцу, а також графітний або коксовий порошки. Додавання цих речовин визначає різні властивості вогнетривкої цегли, а відповідно і різні її сорти, які використовуються в різних галузях. Розрізняють такі види вогнетривкої цегли: вуглецеву вогнетривку цеглу, кварцову, глиноземну (шамотну) і основну вогнетривку цеглу.

Вуглецева цегла це графіт або кокс, що піддався пресу, використовується в доменних печах тільки в деяких сферах промисловості.

Вогнетривка цегла та її види 1

Кварцову цеглу використовують тільки в тих випадках, коли стінки печей повинні контактувати лише з металом або полум'ям (контакт із лугами, вапном, окислами заліза не передбачено). З такої цегли будують переважно склепіння відбивних печей. Маса кварцової цегли однорідна без порожнеч. Виготовляється така цегла з кварцу або чистого пісковика, вони цементуються глиною та піддаються випалу.

Більшу частину складу шамотної вогнетривкої цегли займає глина. На відміну від кварцового, ця цегла має кращий опір впливу лугів. Шамотна або глиноземна вогнетривка цегла добре реагує на перепади температури. Цеглини цього виду легко виробляються і дуже популярні у застосуванні для випадків, коли верхня температурна межа не перевищує 1300 ° С.

Вогнетривка цегла та її види 2

Основну вогнетривку цеглу (від терміна «основа») часто використовують на виробничих підприємствах металургійної галузі при виробленні безсемерівської сталі з фосфористих руд. Сировиною для її виробництва є вапняно-магнезіальні вогнестійкі маси.

Вогнетривка цегла може виготовлятися у вигляді клинків, для зведення арок і склепінь різного радіусу. Шви при кладці такої цегли повинні бути якомога тонше, а розчин замішують на основі вогнетривкої глини з домішкою товченої вогнетривкої цегли.