Довговічність цегли як будівельного матеріалу начебто не викликає сумнівів. По всьому світу можна знайти пам'ятники, що пережили століття, а часом і тисячоліття. Сучасна цегла здатна перевершувати архаїчну за всіма критеріями: спеціально підібрану глину, якісніший заміс, високотемпературний випал із заданими параметрами нагріву та охолодження, посилені розчини кладок і т.п. Однак обтічна формулювання виробників щодо довговічності, яка складає більше ста років, часто не підтверджується практикою.

Капітальна будова – це технічно складний об'єкт

Довговічна цегла

Насправді слід розуміти, що будь-яка капітальна будова – це технічно складний об'єкт, в якому конструкція постійно піддається різним зовнішнім і внутрішнім впливам. Для кладки, яка перебуває в умовах складного напружено-деформованого стану, характерна одночасна схильність до стиснення, вигину, розтягування і зрізу. Будь-яке порушення технології, екпериментаторство чи необґрунтована економія здатні в результаті призвести до ефекту карткового будинку. А оскільки цегляне будівництво стало масовим та доступним, на ринку вистачає місця не лише сумлінним виробникам та будівельникам.

Найважчі наслідки наступають при утворенні у стіні вертикальних тріщин. Конструкція не тільки втрачає несучу здатність, але буквально починає розпадатися. Зупинити процес часто неможливо: поперечні напруги, що розтягують, з часом тільки прогресують, і стіни розпадаються на окремі стовпи. А виникати подібні тріщини можуть з цілого ряду причин, з яких достатньо лише однієї…

Насамперед, сама цегла має бути якісною. Будь-які сколи, раковини, окалини або недопалені фрагменти, якщо вони не є задуманими під час виробництва декоративними елементами, є дефектом. Нічого хорошого з такого матеріалу збудувати не можна.

Цегла будівельна та облицювальна

Далі: цегла підрозділяється на будівельну та облицювальну. Завдання будівельної цегли – витримувати навантаження стін, міжповерхових перекриттів, даху. Ключова характеристика - марка міцності - вона визначає допустиме навантаження, після якого матеріал може почати руйнуватися біля основи, деформуючи все, що знаходиться вище. Завдання облицювальної цегли – захищати несучі стіни від морозів, вітру та вологи. При нашому кліматі найважливішою властивістю є морозостійкість – тобто кількість циклів заморожування та розморожування, яке цегла здатна витримати без пошкоджень. До речі, у цьому сенсі важливим є точний теплотехнічний розрахунок, аби «точка роси» опинилася в облицюванні чи утеплювачі, а не в несучій конструкції, яка, як правило, не настільки стійка до замерзання.

Довговічність стін безпосередньо залежить від якості основи

Зрозуміло, довговічність стін безпосередньо залежить від якості основи споруди. Зсуви та деформації фундаменту мають найважчі наслідки, а пов'язані, як правило, з неправильним розрахунком навантаження, специфіки ґрунтів та ландшафту, низькою якістю бетону або порушенням технології заливання.

Сьогодні при будівництві найчастіше застосовуються розчини на основі високоміцних цементів. Пов'язано це з тим, що у конструкції сучасного будинку використовуються найрізноманітніші матеріали. За рахунок утеплювача стіни тонші за традиційні, бетонні перекриття створюють додаткове навантаження, яке вимагає жорсткості конструкції в цілому. Однак саме жорстка і міцна кладка щонайменше здатна протистояти утворенню тріщин. Якщо ж врахувати, що сучасні нормативні документи не регламентують обов'язковий облік морозостійкості розчинів кладок, бомба уповільненої дії може виявитися особливо витонченою.

Довговічна цегла 2

Говорячи про минуле, треба розуміти, що, по-перше, для будівництва палаців і храмів підбиралися ідеальні по рельєфу та ґрунту майданчики, по-друге, питання загального кошторису та прибутку ставилося принципово інакше, ніж сьогодні. Нарешті, конструкція, виконана виключно з цегли – з арочними вікнами та замковими склепіннями на м'якому вапняному розчині, – самостійно компенсувала багато руйнівних процесів. Наприклад, при вивітрюванні, скажімо, частини розчину посилювався тиск замкового каменю на арки і склепіння, і розчин, що залишився, «видавлювався» назовні. Вапно, на відміну від цементу, компенсувало напругу, розчин фізично не міг розколоти обпалену цеглу.

Тривала гарантія – аж до довічної

Все вищесказане не означає, що сучасний будинок з цегли апріорі є тендітним і недовговічним. Просто з розвитком прогресу потрібно враховувати більшу кількість критеріїв для матеріалів, архітектори та будівельники повинні мати необхідну компетенцію, а замовник розумінням, що якщо запчастини «Оки» з'єднати роллс-ройсівськими болтами, машина не стане кращою. Але це не скасовує існування безпечних, надійних і комфортних автомобілів, на які виробники дають тривалі гарантії - аж до довічної, власники яких отримують задоволення від їзди, не думаючи про те, який ще вузол може завтра вийти з ладу. Подібно до того, як власники якісних будинків із цегли не знають вогкості, холоду стін, не думають, коли треба перефарбовувати фасад… Хоча саме таке ставлення традиційно і вважалося нормою.