З дитинства всі пам'ятають, що є цегла «червона», а є – «біла». Принаймні така нехитра класифікація цього будівельного матеріалу дітей цілком влаштовує. Але зараз настав час розібратися, що за цеглу ми збирали на будівлях, в яких випадках їх можна використовувати для будівництва власного будинку, які переваги і недоліки важливо враховувати.

Силікатна цегла 1

Зупинимося на «білій» цеглі. Це так звана силікатна цегла, яка за складом, способом виготовлення та властивостями значною мірою відрізняється від цегли «червоної», або керамічної, їх якість навіть регулюється різними ГОСТами.

Силікатну цеглу почали виготовляти на початку ХХ століття. Технологія її виготовлення відносно не складна і не вимагає великих енерговитрат, чим і пояснюється нижча ціна на силікатну цеглу порівняно з керамічною (різниця за однакового класу міцності приблизно 20-30%).

Отже, до складу силікатної цеглини входить приблизно 90% піску, 10% вапна та добавки. Отримана суміш піддається пресуванню сухим методом, після чого блоки необхідної форми піддають автоклавній обробці, тобто впливають водяною парою високих температур (близько 200 ° C) і під високим тиском.

Силікатна цегла 2

Властивості силікатної цегли пояснюються таким способом виробництва: наприклад, автоклавна обробка - причина того, що готова цегла має вологість 16-18% і зберігає її протягом деякого часу після завершення будівництва. А це означає, що і всередині приміщення зі стінами із силікатної цегли повітря набуває вологості.

Силікатна цегла має свою класифікацію, але найпоширенішим типом цього матеріалу залишається повнотіла силікатна цегла. Це означає, що такий матеріал досить важкий, має високу теплопровідність, міцність і має гарні звукоізоляційні властивості. Існує також пустотіла силікатна цегла (яка має технологічні порожнечі) - вона, природно, має меншу масу, нижчу теплопровідність і міцність. Крім того, є тонована силікатна цегла, якій надають різні кольори і використовують частіше для облицювання. Виходячи з такого поділу, повнотілу цеглу використовують саме при будівництві стін та перегородок – тобто конструкцій, що зазнають навантаження. Пустотіла цегла частіше застосовується при облицюванні будівель.

Силікатна цегла 3

Перш, ніж купувати силікатну цеглу для будівництва, необхідно розібратися, для яких саме елементів будівлі вона підходить. Як вже було сказано, це гарний матеріал для облицювання, а також для зведення несучих стін та перегородок. Категорично не можна застосовувати силікатну цеглу в кладці стін підвалів та цокольних приміщень, камінів, печей, димоходів – тобто там, де є ризик впливу вологого середовища та високих температур. Чому для цього матеріалу введено такі обмеження? Силікатна цегла має низьку водостійкість і жаростійкість, тобто легко вбирає вологу і деформується під впливом високих температур. Її висока теплопровідність заважає зберігати в приміщенні тепло, а якщо збільшувати товщину стін, фундамент піддаватиметься занадто великому навантаженню через масу цегли. Тому, якщо силікатну цеглу використовують для кладки зовнішніх стін, то частіше в малоповерхових спорудах. Хоча є різні марки міцності, кожна з яких підходить для різних типів конструкцій (від М-75 до М-300). Крім того, можна купити силікатну цеглу з різним показником теплопровідності, різного розміру (одинарну, полуторну та подвійну), з різною маркою морозостійкості.

Як облицювальний матеріал силікатна цегла підходить відмінно - точні геометричні форми і широкий вибір кольорів допоможе зробити будинок презентабельним і оригінальним. Ну, а щодо цін на силікатну цеглу, то, як завжди, вони залежать від виробника, якості, обсягу купівлі, додаткових опцій у вигляді навантаження та транспортування.