Бетони поділяють за трьома основними показниками:

 • призначенню,
 • виду в'язкої речовини,
 • середньої густини.

Завдяки тому, що застосовуються різні рецепти складу сумішей, а також введення для бетону тих або інших добавок, використання в'яжучого спеціальних видів і т.д., виробники можуть домогтися необхідних характеристик і параметрів від готових сумішей.

Класифікація бетонів

На виробництві, ще на стадії розрахунку карти складу суміші бетонної бетону, технологи можуть спрогнозувати як у тій чи іншій ситуації поведеться готовий розчин. Марка, щільність, водопроникність, морозостійкість та інші важливі параметри розраховуються з досить високим ступенем точності. Щоб складені прогнози виправдалися технологам, необхідно врахувати всі можливі нюанси, які визначають якість майбутнього бетону. Розглянемо основні чинники, що визначають якість.

Види в'яжучої речовини

Вид в'язкої речовини є найголовнішим фактором, за яким визначаються властивості бетонної суміші. За видами в'яжучої речовини суміші класифікують на:

 • гіпсові,
 • силікатні,
 • цементні,
 • шлаколужні,
 • полімерцементні,
 • спеціальні.

Ще існують комбіновані суміші, затворені на комбінаціях декількох в'яжучих. Такі мікси часто зустрічаються у вигляді штукатурних сухих сумішей, які часто в один склад поєднують цементи, гіпси та вапна тощо.

Бетони силікатні виробляють на основі вапна. При цьому застосовується метод автоклавного твердіння. Цей тип суміші досить рідкісний, у сучасному виробництві він використовується мало.

Бетони гіпсові (виготовляються на основі гіпсу) в основному застосовуються для влаштування стель підвісних, внутрішніх перегородок, різних елементів оздоблення. До різновидів цієї суміші відносяться і суміші гіпсоцементно-пуцоланові, які характеризуються високим ступенем водостійкості. Вони застосовуються для зведення малоповерхових будівель та блоків об'ємних санвузлів.

Класифікація бетонів 2

Бетони цементні та розчини виготовляють на основі цементних складів. Цей тип бетону є найпоширенішим і найчастіше застосовується у будівництві. У цій групі основне місце займає портландцемент та його різновиди. Далі йдуть суміші бетонні на цементі пуццолановому та шлакопортландцементі. Також до цементних бетонів відносяться створювані на кольорових і білих цементах бетони декоративні, суміші на напруженому цементі, а також на глиноземистому.

Бетони полімерцементні виготовляються на сполучній змішаній основі, що складається з латексів, цементу, водорозчинних смол.

Бетони шлаколужні отримують з мелених шлаків, затворених лужними розчинами. Ці склади застосовуватися у будівництві стали нещодавно.

Бетони спеціальні виготовляють із застосуванням спеціальних в'яжучих засобів. Наприклад, для бетонів кислотноупорних і жаростійких застосовують рідке скло. Як в'яжучі засоби використовуються склолужні, нефелінові, шлакові елементи, які одержують із відходів кількох видів промисловості.

Види бетонів за щільністю

Насамперед значення щільності впливають характеристики великих заповнювачів (граніт, діабаз, доломіт, гравій, керамзит, вапняк тощо.). Одним з найважливіших факторів, які відповідають за стійкість до стиснення бетонного елемента, його водонепроникність та морозостійкість – є щільність. За параметрами щільності розрізняються такі види бетонів:

 • Полегшені або легкі (500 - 1800 кілограмів на метр кубічний3). Ці склади готуються на керамзиті, туфі, пемзі та інших пористих заповнювачах. До цього класу відносяться бетони пористі, у тому числі газобетон, пінобетон і подібні пористі матеріали, які готуються шляхом спінювання в'язкої речовини, тонкомолотої добавки, води. Сюди ж відноситься і крупнопористий бетон на заповнювачах легень.
 • Важкі (1800 – 2500 кілограм на метр кубічний). Виготовляють ці суміші на заповнювачах з гірських порід, таких як діабаз, граніт, вапняк.
  Особливо важкі (більше 2500 кілограмів на метр кубічний). Роблять їх на сталевих стружках і тирсі, залізній руді, бариті.

Класифікація бетонів за призначенням

Бетонні суміші певних видів виготовляються виробниками залежно від умов, у яких експлуатуватимуться майбутні конструкції залізобетонних. Тут основний наголос робиться на поведінці майбутньої монолітної конструкції або ЗБВ в специфічних умовах. У деяких випадках потрібно високий рівень вогнестійкості, десь висока сульфатостійкість, а десь стійкість до ударних навантажень, вібрації і т.д. Залежно від умов, у яких експлуатуватиметься майбутня залізобетонна конструкція, вибираються такі види сумішей:

 • Звичайні. Для будівництва балок, колон, плит перекриттів, фундаментів, інших конструкцій залізобетонних.
 • Гідротехнічні. Для облицювання шлюзів, каналів, водопровідних та каналізаційних споруд, гребель.
 • Бетони спеціального призначення. Кислотостійкий, жарозривкий, для захисту від радіації.
 • Для тротуарів, дорожніх покриттів та покриттів аеродромів.

Такий важливий параметр як міцність у бетоні слід згадати окремо. Багато в чому даний параметр залежить від кількості суміші, що вводиться при замішуванні в розчин в'язкої речовини. Чим більше входить до складу суміші цементу, тим вищий клас та марка майбутнього бетону. Це один із найважливіших параметрів, які потрібно враховувати у будь-яких видах та типах суміші, незалежно від класифікації.