Конструкція, що складається з каменів, покладених у певному порядку на будівельному розчині, називається кам'яною кладкою. Кладка приймає навантаження як від власної ваги, так і від розташованих на ній конструктивних елементів і навантажень до них прикладених.

Кам'яна кладка

При будівництві різних будівель, споруд, будинків застосовують такі види кладок:

  • з керамічного каміння,
  • цегляні,
  • з великих штучних блоків, які виготовляються з керамічного каміння, цегли або бетону,
  • з природних каменів, що мають правильну форму (тесаних або пиляних),
  • бутові з нетісаного каміння природного, що мають неправильну форму,
  • змішані (наприклад, бутова кладка фанерована цеглою, цегляна з облицюванням з тесаного каменю, з бетонних каменів з цегляним облицюванням і т.д.)
  • полегшені цегляні кладки,
  • бутобетонні та інші.

Виконується кам'яна кладка на розчинах цементних, вапняних, змішаних вапняно-цементних, а також розчинах цементно-глиняних, в яких глина виступає в ролі маси пластифікуючої. Марка розчину та його вид вказуються у робочому кресленні.

Кладка з виготовленого способом пластичного пресування керамічної цегли застосовується для зведення стовпів будівель, стін різних споруд, стінок підпірних та інших конструкцій завдяки своїй високій міцності, відмінної опірності дії вологи, стійкості до низьких температур.

Кам'яна кладка

Кладки з силікатної цегли керамічного пресування напівсухої та порожнистої керамічної цегли можна використовувати для будівництва конструкцій, які будуть розташовані в сирому ґрунті, а також у приміщеннях мокрих та з підвищеним рівнем вологи для влаштування димових каналів, труб, печей.

Кладку з пористо-пустотілої або керамічної порожнистої цеглини використовують для будівництва стін будівель. Такі кладки мають невелику теплопровідність. Це дозволяє товщину зовнішніх стінок зменшити на 20-25%.

Кладка з бетонних каменів, які виготовлені на важкому бетоні використовується для зведення стін підвалів, фундаментів та інших конструкцій підземних.

Кладка з каменів легкобетонних і пустотілих застосовується для зведення стін внутрішніх і зовнішніх споруд.

Пустотілі та легкообетонні камені відрізняються хорошими теплоізолюючими властивостями. Низькомаркові пустотілі та легкообетонні камені використовуються виключно для зведення конструкцій усередині будівель, причому у приміщеннях, що мають нормальний тепловий режим та нормальний рівень вологи.

Кладка з силікатних каменів має великий ступінь теплової провідності і більшу щільність. Але разом з цим вона довговічніша і міцніша ніж кладка з каменів легкобетонних. Завдяки цьому кладку з силікатних каменів застосовують як для влаштування внутрішніх стін, так і для влаштування зовнішніх.

Кладка з пустотілих керамічних каменів застосовується для зведення стін зовнішніх в опалювальних будівлях. Відмінні теплотехнічні властивості цієї кладки дозволяють товщину зовнішніх стін на півцегли, в порівнянні з кладкою з силікатної або керамічної цегли.

Кладку з великих блоків цегляних, силікатних або бетонних, так само як і кладку із штучних матеріалів застосовують для зведення надземних та підземних конструкцій різних споруд та будівель. Блоки з цегли пластичного пресування і важкого бетону застосовуються для фундаментів та інших підземних конструкцій, а також для стін, а блоки з бетонів легких, пористо-пустотілої, пустотілої або силікатної цегли застосовують в основному для кладки зовнішніх стін в конструкціях.

Кладка з каменів і природних блоків, які мають правильну форму, відрізняється високим рівнем міцності, стійкості до заморожування і вивітрювання, малим ступенем стирання. До того ж, вони є декоративними.

Кам'яна кладка 3

Пористі м'які гірські породи, що мають щільність 900-2200 гк/м3 (пористі туфи, черепашники і так далі), у вигляді штучних пиляних каменів, що мають масу до 40-45 кілограмів, використовуються для укладання внутрішніх та зовнішніх стін будівель.

Оброблені камені природні твердих порід через велику трудомісткість обробки та високу вартість, застосовуються в основному для облицювання цоколів та інших частин громадських монументальних будівель.

Кладки бутобетонна і бутова дуже трудомісткі, до того ж вони мають великий ступінь теплопровідності. Якщо є такі кам'яні матеріали місцеві, то з них викладаються стіни підвалів, фундаменти, підпірні стіни і облицьовуються при цьому цеглою.