Кажуть, що вогонь – добрий слуга, але поганий господар. І не заперечиш, не дарма ж споконвіку людство докладало величезних зусиль, щоб підкорити цю небезпечну стихію. Сьогодні вогонь служить безлічі потреб людей: починаючи від грандіозних промислових цілей і закінчуючи суто естетичною функцією – з'являючись у житлових будинках у вигляді камінів та вогнищ, створюючи затишок та приносячи тепло. Природно, що полум'я має бути надійно захищене і не становити небезпеки для людини. У будівництві для цього застосовується особливий вид цеглини – вогнетривка цегла. Використовують її в різних сферах: починаючи від кладки печей, камінів і закінчуючи створенням спеціальних печей у металургійній, склоробній, фарфоровій промисловості та ін., де будівельний матеріал піддається не тільки впливу високих температур, але й впливу попелу, шлаків, хімічних сполук.

Вогнетривка цегла

Вогнетривка цегла з'явилася в побуті, коли звичайна цегла вже використовувалася в будівництві. Початок було започатковано Вільямом Вестоном Янгом з Великобританії, співробітником компанії «Quaker», під час його експериментів з динасовою глиною, метою яких було створення вогнетривкої цегли для виготовлення печей для випалу.

А вже в 1822 році, коли у проекту з'явилися інвестори, вогнетривка цегла перейшла в масове виробництво і почала експортуватися в різні країни. Цікаво, що уельське слово «Dinas», що означає назву гори, де добували кремнезем, у багатьох країнах стало синонімом поняття «вогнетривка цегла», підтверджуючи внесок цього регіону у винахід такого необхідного будівельного матеріалу.

Вогнетривка цегла 2

Зараз технологія виробництва вогнетривкої цегли полягає в тривалому випаленні тугоплавкої глини, поки внутрішня частина цегли не набуває склоподібних властивостей. До складу такої цеглини входить зазвичай близько 30-40% оксиду алюмінію, діоксид кремнію або кремнезем. Також часто їх виготовляють з шамотної глини (вогнетривка біла глина, що складається з мінералу каолініту), тому цей матеріал часто, хоча і не зовсім правильно, називають «цегла шамотна вогнетривка».

В результаті отримують вогнетривку цеглу, яка, на відміну від інших видів цегли, не плавиться при температурі понад 1000 ° С і не кришиться при охолодженні. Особливості цього матеріалу роблять його незамінним при кладці конструкцій, що працюють в екстремальних температурних та інших умовах.

По-перше, вогнетривка цегла має низьку теплопровідність, що дозволяє їй добре утримувати тепло і повільно віддавати його простору, що особливо цінно для домашніх вогнищ і камінів.

По-друге, такий матеріал має дуже чітку форму, що важливо при кладці топок та печей: шви мають бути мінімальними, це збільшує міцність конструкції.

По-третє, вогнетривка цегла приваблива естетично: її солом'яно-жовта і світло-коричнева кольори з темно-коричневими вкрапленнями виглядають дуже затишно і доречно.

Вогнетривка цегла 3

Враховуючи те, що цей матеріал застосовується з різною метою, існує кілька його різновидів.

  • кварцова цегла: вона не здатна витримати контакт із лугами та вапном, тому використовується тільки там, де стикатиметься лише з вогнем і металом – найчастіше це склепіння камінів
  • шамотна цегла: її виробляють на основі шамотної глини. Така цегла легко виносить перепади температури, стійок до лугів, але максимальна температура для неї – 1300 °С. Враховуючи відносну простоту виробництва, цей вид – найпоширеніший.
  • основна цегла застосовується в металургії
  • вуглецева цегла: використовується в окремих сферах промисловості, виготовляється з пресованого коксу або графіту.

Таким чином, цегла шамотна і кварцова вогнетривка - це і є ті різновиди, які застосовуються найчастіше в житлових приміщеннях.

Логічно, що ціна на вогнетривку цеглу відрізняється від вартості звичайної керамічної цегли, адже і її властивості досить унікальні. Але продаж вогнетривкої цегли найчастіше здійснюється малими партіями, оскільки вона призначений для виконання специфічних завдань.

Однак до ціни на цегла вогнетривкане зайвим буде додати витрати і на фахівця, який не тільки допоможе вибрати якісний матеріал, а й розрахує необхідну кількість цегли, запропонує найбільш вдалі варіанти по поєднанню матеріалів, дизайну та заходам безпеки – звичайно, якщо йдеться про домашні та лазневих печах/камінах, господарі яких не мають необхідних знань.