Процедура укладання тротуарної плитки не складна, тому для її здійснення не потрібні будь-які спеціальні знання. Щоб отримати якісну рівну поверхню, досить просто дотримуватися певних правил, які ми розглянемо у цій статті.

Підготовка

Технологія укладання тротуарної плитки

Для підготовки поверхні до укладання тротуарної плитки, необхідно зробити точний розрахунок несучого шару основ згідно з вимогами CНіП2.0502-85 та профілем заданого проекту. Несучий шар повинен бути стійким до впливу вологи, перепадів температур. Несуча здатність має бути розподілена рівномірно. Дуже важливо, щоб система «бруківка-основа-грунт» мала надійний дренаж. Якщо система матиме пропускну здатність менше 0,02 літрів на секунду на площі 1 кв. метр – вона буде нестійкою. Це питання необхідно обов'язково вирішити на етапі створення проекту. Для цього можна використовувати дренажну систему або зробити відведення опадів по поверхні.

Для виготовлення несучого шару потрібен ретельний підбір матеріалу. Необхідно використовувати морозостійкий матеріал, що добре пропускає вологу: дрібний щебінь, гравій.

Товщина несучого шару визначається відповідно до призначення ділянки і може становити від 14см до 70 см.

Для підстилаючого шару можуть використовуватися такі матеріали:

  • дрібний щебінь,
  • пісок,
  • гравій із фракцією до 5мм.

Підстилаючий шар у спресованому стані повинен мати товщину від трьох до п'яти сантиметрів. Якщо товщина буде більшою, поверхня може деформуватися від навантаження. Якщо укладання тротуарної плитки здійснюється на ділянці, де передбачається постійне підвищене навантаження, в матеріал, що використовується для створення підстилаючого шару, необхідно додати в'яжучий матеріал: гашене вапно у співвідношенні 1 частина до 8 частин або цемент у співвідношенні 1 частина до 7 частин. Ця технологія також застосовується при заповненні розчином швів між плитками.

Якщо покрита плиткою поверхня буде захищена від впливу атмосферних явищ (буде знаходиться під навісом або в приміщенні), як шар, що підстилається, необхідно використовувати вологий цементно-піщаний розчин.

Правильне укладання плитки

Технологія укладання тротуарної плитки

Коли підстилаючий шар готовий, на нього укладається бруківка. Роботу необхідно починати від наявної поверхні з огляду на профіль укладання, однаковими рядами укладаючи плитку. При укладанні дуже важливо, щоб поверхня плиток була на однаковій висоті. Якщо планується заповнювати шви між плитками піском, то ширина шва повинна дорівнювати 3-мм. Якщо ж плитки фіксуватимуться мастикою або розчином кладки, відстань між плитками повинна становити 8мм.

Без швів тротуарна плитка не укладається, тому що при силових та температурних впливах матеріал може деформуватися або можуть утворюватися сколи ребер. Наявні на бруківці фіксатори шви не замінять.

Заповнені відповідним матеріалом шви служать під час експлуатації своєрідною еластичною опорою. Завдяки цій опорі рівномірно розподіляється горизонтальне та вертикальне навантаження на елементи покриття. При заповненні розчином стиків має бути використана технологія температурно-збіжного шва.

Після того, як укладання бруківки завершено, необхідно рівномірно утрамбувати її від країв до центру.

Це важливо

Укладання тротуарної плитки повинна здійснюватися матеріалами з різних палет, незалежно від того якого кольору плитка. При проведенні роботи всю поверхню плитки слід накривати поліетиленовою плівкою, щоб уникнути забруднення ґрунтом.

Утрамбування плитки

Технолгія укладання тротуарної плитки

Після того, як плитка повністю укладена, вона повинна бути дуже ретельно утрамбована. У процесі трамбування збільшуються шви між шаром, що підстилає, і бруківкою. Утрамбування повинне здійснюватися виключно по чистій та сухій поверхні у напрямку від країв до центру. Для трамбування використовуються вібраційні плити.

Для трамбування кольорової плитки найкраще застосовувати плити, що мають полімерне покриття. Щоб отримати максимально якісний результат, можна використовувати вібратор масою до 200 кілограмів, робоча сила якого досягає 20 КН.

Утрамбування тротуарної плитки віброкатками та асфальтоукладальниками забороняється. При трамбуванні плитка має осісти приблизно на один сантиметр.

Процес обробки швів

Після того, як тротуарна плитка утрамбована, здійснюється заповнення швів: вони засипаються піском до поверхні плитки. Для того, щоб збільшити щільність швів можна заливати їх водою. Коли шов осяде від води, процес потрібно повторити. Максимальний ефект досягається після кількох прийомів. Крім піску можна використовувати гравій та щебінь із фракцією в 0,2-0,4мм.

Якщо на тротуарну плитку здійснюватиметься велике навантаження (при укладанні на стоянках автомобілів, АЗС тощо), шви необхідно залити розчином цементу або масою, стійкою до нафтових продуктів. Ширина швів повинна бути щонайменше 8мм. Після заповнення швів тротуарну плитку очищають від залишків піску і вона повністю готова до експлуатації.