Найпоширенішим утеплювачем, який застосовується в системах зовнішнього утеплення в Україні є пінополістирол. Часто його називають пінопластом, але це не те саме — при використанні в якості теплоізоляційного матеріалу набагато ефективніше застосовувати саме пінополістирол (він щільніше і не поглинає воду і пару ззовні).

Утеплення фасадів пінополістиролом

Утеплення фасадів пінополістирол має багато переваг, але і ряд недоліків. Нестача достовірної інформації з цього питання призводить як до неправильних висновків, так і до неправильних дій у реальних умовах експлуатації фасадів, утеплених пінопластом. Часто порушується технологія виконання робіт, в системах використовують більш дешевий пінопласт або пінополістирол низької марки, використовуються клеї, не призначені для систем утеплення, неправильно влаштовується армуючий шар і т.д.

Особливості утеплення фасадів пінопластом

  • Почнемо з того, що для систем утеплення фасадів повинен застосовуватися тільки пінополістирол (пінопласт) марки не нижче 25. Така система утеплення буде менше схильна до різних вандальних деформацій і, в цілому, прослужить довше, ніж система з утеплювачем нижчої марки. В даному випадку, потрібно розуміти, чим вища марка пінопласту, тим довговічнішою буде система утеплення фасаду.
  • Системи утеплення фасадів пінополістиролом (системи утеплення фасадів пінопластом), в порівнянні з мінеральною ватою, має більш низьку паропроникність, що, теоретично, може призводити до затримки в «пирозі» конденсату від різниці температур усередині приміщення та на вулиці. Насправді ж різниця в цьому показнику не настільки значна і при дотриманні інших правил пристрою «пирога» системи, можуть бути згладжені за рахунок інших елементів (матеріалів) системи. Крім того, не слід забувати і про правильність улаштування загальної вентиляції в будинку, що сприятиме усуненню надлишку вологи всередині приміщення, а не її накопиченню всередині «пирога» системи утеплення.
  • Пінополістирол (пінопласт) відноситься до горючих матеріалів, точніше, до самозагасних. Тобто. об'єктивно – він не сприятиме поширенню пожежі, у разі займання, але оскільки все-таки схильний до горіння, то продукти розпаду, що виділяються при цьому, дійсно є токсичними для людини і тварин. Але слід також пам'ятати, що перебуваючи всередині «пирога» системи утеплення, пінопласт з усіх боків захищений іншими, негорючими, матеріалами (клеями, штукатурками). Крім того, при правильному монтажі в системі утеплення обов'язково повинні встановлюватися протипожежні пояси з негорючих матеріалів, що зводить пожежні ризики до «нуля».
  • Системи утеплення фасадів пінополістиролом (утеплення фасадів пінопластом) у рази легші, ніж плити мінеральної вати. Тобто. вони дають менше навантаження на фасад зі складу системи утеплення. При цьому вони набагато зручніші в роботі, не вимагають спеціальних засобів захисту для будівельників при їх інсталяції (при інсталяції плит мінеральної вати можуть утворювати пил з ворсинок, які здатні викликати алергічні реакції).
  • Системи утеплення фасадів пінополістиролом (утеплення фасадів пінопластом) часто звинувачують у токсичності для живих організмів і схильності до біологічної корозії (зокрема, він добре поїдається гризунами). У складі пінополістиролу, як і мінеральної вати, як і багатьох інших сучасних будівельних матеріалів, дозволених до застосування у будівництві, дійсно містяться різні синтетичні компоненти. Самі по собі вони є небезпечними для здоров'я людини, але їхня кількість настільки мікроскопічна, плюс вони не перебувають у постійному прямому контакті з людиною, що можлива шкода практично зведена до «нуля».
  • Що стосується схильності системи утеплення фасадів пінополістиролом (системи утеплення фасадів пінопластом) нападу гризунів, то ця проблема вирішується знову ж таки технічно правильним монтажем «пирога» системи утеплення. Для цього унеможливлюється будь-який можливий доступ до внутрішніх шарів системи утеплення. Це передбачає обов'язкове встановлення цокольної планки з дотриманням необхідних нахлестів та кріплень, плюс нанесення якісного декоративно-захисного шару.

Ну і потрібно пам'ятати ще про одну важливу гідність системи утеплення фасаду з пінополістиролом – її невелику вартість. При цьому ви отримуєте до 30% економії на рік на опаленні та кондиціонуванні!