Звичайний пінопласт і екструдований пінополістирол дуже подібні за хімічним складом, так як обидва дані матеріалу є похідною полістиролу. Однак якщо застосовувати екструдований пінополістирол як утеплювач, ви отримуєте вищі експлуатаційні властивості, ніж при використанні для цих цілей пінопласту. Ця відмінність обумовлюється різницею в технології виготовлення цих матеріалів.

Піноалвст та екструдований пінополістирол

Процес виготовлення пінопласту


Виготовлення пінопласту здійснюється за допомогою декількох циклів пропарювання вміщеного в спеціальну блок-форму вихідного матеріалу (яким є полістирол) водяною парою. В результаті даного процесу гранули вихідного матеріалу в багато разів збільшуються в розмірах і спікаються один з одним. Безумовно, процес збільшення обсягу гранул відбувається поряд із збільшенням їх мікропор. Після часу, в результаті впливу зовнішніх факторів, зв'язки гранул слабшають, що призводить до їх розриву і весь матеріал просто розсипається на шматочки. Саме слабкою фізичною взаємодією гранул матеріалу між собою пояснюються невисокі характеристики міцності пінопласту (особливо на вигин) у порівнянні з міцністю екструдованого пінополістиролу.

Виготовлення екструдованого пінополістиролу

Пінопласт та екструдований пінплістирол

Для виробництва екструдованого пінополістиролу використовується метод екструзії. Для того, щоб розпочати процес активації фізичної зміни полістиролу, всередині екструдера створюються спеціальні умови. У процесі екструзії перетворення полімеру відбувається відмінним від перетворення пінопласту способом, тому в результаті екструдований пінополістирол набуває іншої структури та інших властивостей. Під час перетворення гранули полістиролу плавляться, утворюючи однорідну масу в'язкої консистенції. В результаті переходу сировини в якийсь в'язко-плинний стан зі стану твердого, виходить, що подальше перетворення відбувається вже не з окремими гранулами матеріал, а з однофазним однофазним речовиною, що має міцні міжмолекулярні зв'язки.

Таким чином, мікроструктура екструдованого пінополістиролу виходить міцною і цільною і являє собою масу із заповнених газом закритих осередків. Екструдований пінополістирол сьогодні є єдиною хімічною речовиною, що має такі ж властивості теплопровідності як пінопласт, але його міжмолекулярні хімічні зв'язки в кілька разів міцніше.

Відмінність характеристик пінопласту та пінополістиролу

Осередки екструдованого пінополістиролу не мають таких мікропор як осередки пінопласту і є непроникними, тому проникнення води, повітря або газу з одного осередку в наступну здійснюватися не може. Стінками осередків служить суцільна маса полістиролу, тому різні речовини із довкілля можуть надходити тільки на зрізах шматка або на бічних поверхнях блоку матеріалу. Іншими словами, шмат екструдованого пінополістиролу не може поглинати:

  • пар,
  • вологу,
  • гази та інші речовини із зовнішнього середовища.

Процес поступової заміни пінопаласту на екструдований пінополістирол вже набув світових масштабів, а в США, де власне і був винайдений метод виготовлення екструдованого пінополістиролу, виробництво пінопласту вже повністю заборонено.